Roman Červenka, Milada Horáková a boľševici forever

Autor: Rasťo Havalda | 12.2.2008 o 8:52 | Karma článku: 3,50 | Prečítané:  924x

Napriek značnému časovému odstupu majú kauzy v behu sa dvakrát bleskovo prezliekajúceho bankového lupiča Romana Červenku a Milady Horákovej niečo spoločné: nad oboma sa vznáša prízrak zločinu, ktorý na vlastných občanoch spáchali štátne orgány. Miladu Horákovú brutálne odstránil zo scény boľševický režim, na Romanovi Červenkovi si svoj čudesný nekompromisný imidž "tvrďasa" vytvára polícia (údajne) slobodného štátu. Po roku 1989 sa systém opticky zmenil, no ľudia, ktorí ho tvorili predtým, zostali v kľúčových pozíciach aj naďalej a nerušene pokračujú v uplatňovaní svojej perverznej mentálnej výbavy v každodennom živote. Navyše sú to, prosím pekne, naši vlastní zamestnanci, ktorých za tieto nebezpečné výstrelky platíme zo svojich daní.

Občas mám pocit, akoby sme žili v jednom obrovskom sadomasochistickom salóne. Inak si ťažko možno vysvetliť, prečo prevažná väčšina z nás arogantnú dominanciu Systému submisívne znáša a čo viac - vyjadruje jej svoju minimálne pasívnu podporu.

Neprehľadné katakomby štátnych orgánov nechávajú príliš veľký priestor na sebarealizáciu chrapúňov najhrubšieho zrna. Na prvom mieste hodnotového rebríčka ich Systému je Systém sám, opojný pocit moci a pohŕdanie jednotlivcom.


Najnovším skvostom profesionálnej policajnej práce je obvinenie Romana Červenku zo spáchania bankovej lúpeže na základe formálneho uznania jeho mystickej schopnosti byť súčasne na dvoch miestach, prípadne podľa inej verzie jeho stotožnenia s animovaným hrdinom - "najrýchlejšou myšou z Mexika". S veľkou pravdepodobnosťou ide o ďalší z mnohých rukolapných dôkazov, že akákoľvek forma moci bez intenzívnej verejnej kontroly je príliš nebezpečnou hračkou, než aby sme ju mohli spokojne nechať v rukách nedokonalých ľudí. Červenku síce vo väzení nikto neobesí, aspoň nie oficiálne, ale už súčasná kampaň, vedená proti nemu, je sama o sebe tragická.


Keď pri príležitosti nedávneho odvolacieho pojednávania na Najvyššom súde v kauze "vlakovej lúpeže" vznikla občianska iniciatíva OBČAN V OHROZENÍ, za svoj najdôležitejší programový bod vyhlásila nevyhnutnosť radikálnej zmeny postavenia verejného ochrancu ľudských práv. Ombudsman by podľa iniciatívy mal byť podobne ako prezident volený priamou voľbou, disponovať rozpočtom percentuálne stanoveným z objemu plánovaných ročných výdavkov štátu a predovšetkým by mal disponovať právomocou účinne zmraziť výkon rozhodnutia ktoréhokoľvek štátneho orgánu, pokiaľ vzniknú odôvodnené pochybnosti o legitímnosti takéhoto rozhodnutia.


Kým sa tak nestane, treba improvizovať. Jedným z východísk môže byť síce nezákonné, ale bezpochyby správne vytvorenie "podzemnej" organizácie, ktorá by poskytla bezpečný úkryt pred štátnymi orgánmi a účinnú právnu pomoc "rýchlym myšiam z Mexika" alebo "vlakovým lupičom", až kým sa situácia nevyjasní natoľko, že budú môcť bez obáv opäť výjsť na svetlo. Kde zlyhávajú základné funkcie štátu, tam ich musí nahradiť aktívna občianska sebaobrana s využitím krízových ustanovení Ústavy SR.


Keby sa v dnešnom čase mal rozhodovať Abraham Lincoln, za ktorého éry v USA vznikla "podzemná železnica" na pomoc utečeným černošským otrokom z Juhu, ako čestný a svedomitý človek by s takýmto riešením možno súhlasil. Navyše ak si uvedomí, že obeťou nekontrolovateľného Systému sa raz môže stať aj on sám...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?